22.11.08

Julia Marcell - It Might Like You (2008)

Traklista:

1. Put Your Headphones On
2. Outer Space
3. The Story
4. Married to Life
5. Billy Elliot
6. Dancer
7. Side Effects of Growing Up
8. Words Won't Save You
9. Carousel
10. Fear of Flying
11. Night of the Living Dead

Najsampierw była EPka "Storm", potem 657 osób zrzuciło się na 50k USD i za tę kasę udało się Julii Marcell (z Olsztyna) nagrać debiutancki album "It Might Like You". [LEKRAMA] Tutaj można posłuchać trzech kawałków lub kupić całą płytę. [/LEKRAMA]

Julia sama określa swoją muzykę jako classical punk. Blisko jej do Reginy Spektor, Kate Bush, Tori Amos... Ale blisko nie oznacza, że nie ma własnego stylu. A już na pewno nie oznacza, że nie ma talentu do pisania własnych piosenek. Czasem prostych, czasem dziwnych, ale zawsze urzekających. U Julii Marcell liczą się też, tak jak u wymienionych wyżej starszych koleżanek, teksty. Niewymuszone, zgrabnie opowiedziane historie.

Po pierwszym przesłuchaniu uwagę zwraca przede wszystkim kabaretowo brzmiący "Dancer", utwór będący rodzajem muzycznej wersji obrazów Toulouse-Lautreca (w tekście zresztą pojawia się wielki Henri). Dla mnie to kwintesencja songwriterstwa (wiem, że nie ma takiego słowa). Po następnych odtworzeniach w każdej piosence można znaleźć coś przykuwającego uwagę: dziecięcą grę podwórkową (taką z klaskaniem w ręce) w "Side Effects of Growing Up", witalność w "Billym Elliocie" czy wreszcie przebojowość "Night of the Living Dead". Z kolei ładunek emocji, jaki występuje w "Fear of Flying" powoduje u mnie ciarki - znak, że mam do czynienia z czymś pięknym (jeśli dla kogoś ocieram się o banał, to jest cynikiem, ot co).

Dla mnie "It Might Like You" jest w ścisłej czołówce tegorocznych przesłuchań. Mam nadzieję, że wkrótce będzie szerzej dostępna. I że w ogóle będzie do kupienia w sklepach w Polsce.5 grudnia Julia z zespołem po raz pierwszy wystąpi w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach 6. Europejskiego Festiwalu Młodego Kina "EFeMKa 2008". Miejsce: Cafe Kulturalna (PKiN), 22:00, bilety po dysze.

Polecam, bo widziałem już koncert Julii z zespołem w klubie Aufsturz w Berlinie podczas tegorocznego Popkommu.

Setlista wyglądała tak:
1. Intro (Lonely in the Dark)
2. The Warm Up Song
3. Billy Elliot
4. Side Effects of Growing Up
5. Married to Life
6. Fear of Flying
7. Carousel
8. The Story
9. Dancer
10. Night of the Living Dead

Encore:
11. Outer Space

Wystąpił zespół w składzie:
Julia Marcell - vocals, piano, violin
Anna Prokopczuk - viola, vocals
Jakob Kiersch - drums, vocals


A oto i sam koncert:

Julia Marcell Live in Berlin (10 Oct 2008)
mp3, 192kbps, 57,9MB
pass: hennwill
lossless version@dime


i mały fragment wideo:

1 komentarz: