24.10.09

Fleetwood Mac w Berlinie, czyli ABC (Amerykańsko-Brytyjski Czad)Niewiele zespołów może się "pochwalić" tak burzliwą historią, jak Fleetwood Mac. Kochali się, rozstawali, tolerowali, wyzywali, wyrzucali, wracali - i tak od 42 lat. To także jeden z niewielu zespołów, o których masa ludzi myśli, że nie zna ich utworów, a jak wybierze się na koncert, to okaże się, że zna wszystkie.

Grupa ostatni raz grała w Europie 6 lat temu. Nie dziwota więc, że tegoroczne "Unleashed Tour" sprzedawało się świetnie. Najnowocześniejsza berlińska hala - O2 World - zapełniona po brzegi. Mam wrażenie, że byłem najmłodszą osobą w sali, a zwykle znajduje się na przeciwnym biegunie. Nie wiedziałem, czego się spodziewać, bo nie śledziłem setlist i jutubów. I chyba dobrze zrobiłem, bo zestaw jest stały.

Paręnaście minut po 20.00 na scenie pojawiło się 9 osób. Cztery z nich, to podstawowy skład, czyli Mick Fleetwood na perkusji, Stevie Nicks przed mikrofonem, Lindsey Buckingham na gitarze i głosie oraz John McVie na basie. Ponadto trzy panie w chórkach: Lori Nicks (szwagierka Stevie), Jana Anderson i Sharon Celani. I dwóch muzyków towarzyszących: Neale Heywood na gitarze i Brett Tuggle na keyboardzie.

Zaczęło się od Monday Morning i pomyślałem sobie, że jeśli wytrzymają z taką energią półtorej godziny, to będę zdziwiony. W końcu wszyscy są po sześćdziesiątce. No i byłem nie tyle zdziwiony, ile oniemiały. Wytrzymali półtorej i dorzucili jeszcze godzinę. Buckingham na gitarze śmigał lepiej niż niejeden młodziak. Nie mogłem uwierzyć, że Big Love to było s-o-l-o-w-e akustyczne wykonanie. Fleetwood też się nie zmęczył - solo na perkusji zostawił sobie prawie na sam koniec. Nicks nie dość, że wygląda tak samo, jak 30 lat temu, to miałem wrażenie, że śpiewa lepiej niż kiedyś. Na przykład w Landslide - utworze, który Nicks napisała w 1974 roku (tak, to nie jest numer Smashing Pumpkins), gdy była jeszcze częścią duetu Buckingham Nicks. Na koncercie zagrali go zresztą razem.

Więc to już chyba mój piąty koncert roku.


Setlista wyglądała tak:
1. Monday Morning
2. The Chain
3. Dreams
4. I Know I'm Not Wrong
5. Gypsy
6. Go Insane
7. Rhiannon
8. Second Hand News
9. Tusk
10. Sara
11. Big Love
12. Landslide
13. Never Going Back Again
14. Storms
15. Say You Love Me
16. Gold Dust Woman
17. Oh Well
18. I'm So Afraid
19. Stand Back
20. Go Your Own Way

Encore 1:
21. World Turning
22. Don't Stop

Encore 2:
23. Silver Springs


Koncert do ściągnięcia stąd (download):
Fleetwood Mac Live in Berlin, Germany (19 Oct 2009)
mp3, 224kbps, 253,1MB
hasło (pass): hennwill
lossless version@dime


Przykazania:
Zajrzyj na stronę Fleetwood Mac.
Kup oryginalną płytę.
Dziel się koncertem, ale nie wrzucaj go na inne serwery.
Nigdy, przenigdy nie pomyśl nawet o sprzedawaniu tego koncertu.

4 komentarze:

 1. Energizer zrobiłby dobry interes sponsorując ten tour :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I konferansjerkę też mają bardzo świeżą. Jeszcze nie spotkałem się z takimi potokami wdzięczności płynącymi ze sceny w kierunku widowni. Zwykle przewaga jest po drugiej stronie fosy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze, The Chain jest jedną z moich ulubionych piosenek w ogóle..

  Zazdroszcze Heniek!

  OdpowiedzUsuń