13.5.10

Basia Bulat w Cafe Kulturalnej (XII 2009), czyli Do widzenia, do jutra


↑ foto z KRK: Joanna 'frota' Kurkowska, więcej tutaj


UWAGA! To jest relacja z koncertu z grudnia 2009, która z różnych względów nie mogła być opublikowana wcześniej. Gdzie trzeba - edytowałem. Wkrótce wrzuta z majowego koncertu - Paula i Karol na pewno, a Basia Bulat prawdopobnie.


Wszystko było świetne - w kolejności chronologicznej: organizacja (wielkie dzięki za pomoc dla Emi z Front Row Heroes), herbata z maliną, support (Paula i Karol - relacja dźwiękowa wkrótce tutaj), podwójne espresso, Basia z zespołem, repertuar, publiczność, wzruszenia, spotkania pokoncertowe.

To była druga wizyta Basi Bulat w Polsce. Pierwsza wydarzyła się jakieś 10 lat temu i miała charakter niemuzyczny. Tym razem powodem były dwa koncerty kończące mini-tournée po Europie - w Krakowie i Warszawie. Do kraju przodków Basia przyjechała z bratem Bobbym (perkusja) i przyjaciółką Allison Stewart (altówka). Wspólnie zagrali dużo nowych piosenek z płyty Heart of My Own, która ukaże się pod koniec stycznia. Po tym, co usłyszałem w Cafe Kulturalnej, mogę autorytarnie stwierdzić: Dobry to album będzie. Atmosfera była niesamowita. Reakcje ludzi na to, co działo się na scenie dodawały zespołowi takiego pałeru, że poważnie obawiałem się o wytrzymałość strun gitary i altówki. Basia nie była w stanie i pewnie nie chciała ukrywać wzruszenia. Po wykonanej na bis piosence po polsku (To nie ptak) minutowe owacje wycisnęły jej łzy. Takiej radości grania dawno już nie widziałem.

Basia obiecała, że wkrótce do nas wróci (może już w kwietniu maju), więc nieobecni będą mogli nadrobić zaległości. A obecni - zabawić się raz jeszcze.


Setlista:

1. Hush
2. Heart of My Own
3. The Pilgriming Vine
4. In the Night
5. Gold Rush
6. Run
7. Snakes and Ladders
8. Little Waltz
9. Before I Knew
10. Go On
11. Walk You Down
12. I Was a Daughter

Encore 1:
13. To nie ptak (Kayah & Bregovic Cover)
14. If Only You

Encore 2:
15. True Love Will Find You in the End (Daniel Johnston Cover)
16. If It Rains


Wystąpił zespół w składzie:
Basia Bulat - wokal, gitara, autoharfa
Allison Stewart - altówka, wokal
Bobby Bulat - perkusja


Koncert do ściągnięcia stąd (download):
Basia Bulat Live at Cafe Kulturalna, Warsaw, Poland (2 Dec 2009), alt.link
mp3, 224kbps, 107,0MB
hasło (pass): hennwill
lossless version soon@dime


Przykazania:
Zajrzyj na stronę i majspejs Basi.
Kup oryginalną płytę.
Dziel się koncertem, ale nie wrzucaj go na inne serwery.
Nigdy, przenigdy nie pomyśl nawet o sprzedawaniu tego koncertu.

2 komentarze:

  1. ech, instrument, na którym gra basie po polsku nazywa się cytrą akordową. i tak, to jest dokładnie to samo, co angllojęzyczne "autoharp".

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem żadnym ekspertem, ale nazwa "autoharp" nie powinna być tłumaczona jako cytra akordowa. Na świecie od lat toczy się spór o samą nazwę "cytra akordowa". Miała to być w założeniu grupa cytr bezprogowych, ale nigdy nie zostało tak naprawdę zdefiniowane co mieści się pod tym pojęciem i raczej unika się jego używania w publikacjach. Ważniejsza kwestia jest taka, że jak teraz patrzę na zdjęcia, to nie wiem, na czym Basia grała w Polsce, bo na bank nie był to jej flagowy instrument.

    OdpowiedzUsuń