20.7.10

Open'er 2010 - #6 The Hives↑ foto: Joanna 'frota' Kurkowska, blackboxphoto.pl/


Pierwszy raz zdarza się w tym miejscu, że wrzucam koncert, na którym nie byłem; którego nie nagrywałem. Znaczy byłem, ale tylko trochę i w okolicznościach piknikowych. Ważniejsza jest ta druga kwestia. I o niej słów parę.

Brać taperów jest w Polsce niewielka. Nie należy jej łączyć z ludźmi nagrywającymi koncerty komórkami czy aparatami kiepskiej jakości. Taper nagrywa bezstratne audio i na ogół brzydzi się empetrójkami (o tem potem). Nagrywa, gdyż:
1/ lubi wykonawcę i chce go w ten sposób wspierać,
2/ poprosił go o nagranie ktoś, kto sam być na koncercie nie może,
3/ wie, że opłaca mu się nagrać koncert, bo będzie sporo osób zainteresowanych wymianą.

Taper nigdy nie działa wbrew artystom. Jeśli wie, że jakiś artysta nie godzi się na nagranie, to go nie nagrywa. Jeśli artysta chce przesłuchać nagranie przed ewentualną publikacją, to wysyła mu je do akceptacji. Jeśli słyszy "nie", to nie histeryzuje. I najważniejsze: taper nie ma prawa zarabiać na artystach. Sprzedawanie nagrań to coś dyskwalifikującego "w branży". Większość taperów z tego powodu nie używa słowa "bootleg", gdyż kojarzy się ono z działalnością zarobkową - istnieją szuje, które sprzedają na CD cudze nagrania. Jeśli taper udostępnia swoje nagranie ludzkości, to powinien to zrobić za darmo, bez żadnego wciągania w sektę typu członkostwo, abonament itp.

Zwykle w momencie udostępniania nagrań taper zaznacza, co wolno, a czego nie wolno robić. Na ogół formułka brzmi: Do not convert to mp3 (only for personal use) / Do not sell / Trade freely. Wiele osób w związku z tym nie pochwala mojego udostępniania wszystkiego w mp3, ale powiedzmy, że reprezentuję frakcję liberalną. Ułatwiam sprawę swoim gościom, bo zdaję sobie sprawę, że większość i tak nie będzie wypalać sobie wave'ów na płycie, tylko wrzuci empetrójki do ajpoda.

Kilka kwestii, o które często pytacie w mailach, takie


FAQ cz. 1
:

1.
Czy będzie koncert X, Y lub Z?
Nie wiem. Po pierwsze: nagrywam główne to, co sam lubię, więc jeśli jakiś wykonawca mi nie podchodzi, to raczej małe szanse. Po drugie: nigdy nie wiadomo, czy nagranie wyjdzie. Chcesz mieć pewność, że będzie nagranie? Zrób je sam/sama.

2.
Dlaczego słychać rozmowy podczas nagrań?
Bo ludzie na koncertach gadają. Nie zawsze organizatorzy pozwalają na podpięcie się pod mikser - wtedy nagranie jest robione wyłącznie na mikrofonach i jeśli obok nagrywającego ktoś rozmawia, to taka rozmowa się nagra. Proste. Czasem ma to swój urok, jednak najczęściej wkurza, bo nie są to krótkie wymiany zdań na temat koncertu, tylko długie relacje z ostatnich popijaw.

3.
Dlaczego nagranie jest takie ciche?
Bo zachowuję oryginalną dynamikę koncertu i nie kompresuję muzyki. Wszystkie moje nagrania są znormalizowane, ale wiadomo, że czasem na koncercie jest głośniej, a czasem ciszej. Dlatego warto ich słuchać głośno, najlepiej w domu na głośnikach.


Wracając to The Hives: Interesujące mnie koncerty nakładały się nierzadko na siebie, więc nie mogłem być wszędzie tam, gdzie chciałem. Poza tym odpoczywać człowiek też musi. Nagranie wrzucam dzięki uprzejmości Mental Time Travelera. Wykonał kawał dobrej roboty na Open'erze i mam nadzieję, że nie jest to jego ostatnia produkcja w tym miejscu (nie zaszkodzi ładnie mu podziękować w komentarzach). Nagranie brzmi kapitalnie, o czym możecie się przekonać klikając poniżej.


Setlista:

1. Declare Guerre Nucleaire
2. Main Offender
3. Bad Call
4. Civilizations Dying (Zero Boys cover)
5. Try It Again
6. Hate to Say I Told You So
7. Die, All Right!
8. Won't Be Long
9. Tick Tick Boom
10. Walk Idiot Walk
11. Patrolling Days
12. Two-Timing Touch and Broken Bones
13. Return the Favour


Koncert do ściągnięcia stąd (download):
The Hives Live at Open'er Festival 2010, Gdynia, Poland (4 Jul 2010)
mp3, 224kbps, 111,5MB
hasło (pass): hennwill
Link usunięty na prośbę organizatora festiwalu.


Przykazania:
Zajrzyj na stronę i majspejs The Hives.
Kup oryginalną płytę.
Dziel się koncertem, ale nie wrzucaj go na inne serwery.
Nigdy, przenigdy nie pomyśl nawet o sprzedawaniu tego koncertu.

14 komentarzy:

 1. O pan MMT :))

  Ja jestem za mp3 - dużo w drodze jestem i jednak przydatne są takie małe, kompresowane pliki! Szacunek dla taperów!

  OdpowiedzUsuń
 2. czy odbywają się jakieś zjazdy taperów? czy rozdawane są nagrody za najlepszy tape? itp itd bo ten wątek społeczności taperów mnie bardzo interesuje;]

  OdpowiedzUsuń
 3. iammacio: tak, jest taka impreza. Zaraz obok imprezy dla fosiarzy :))))

  OdpowiedzUsuń
 4. dzieki za Regine, DW i Hives!

  OdpowiedzUsuń
 5. @macio - w USA zjazdy są na każdym koncercie, w Polszcze tylko na festiwalach ;)
  @frota - kurcze, trzeba jednak zrobić tę wspólną imprezę :)

  BTW - rok temu na perldżemie w Berlinie w odległości 5m. stało nas trzech. Potem jakiś koleś, który ściągnął sobie do porównania wszystkie źródła napisał, że chyba siedzieliśmy sobie na plecach. Lepiej się rozproszyć i potem złożyć wspólny matrix - perldżem nagrywa się trudno, bo mają dokładny rider, co wolno, a czego nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki wielkie za tak wiele koncertów że aż mi trudno zliczyć bo śledzę stronę od roku :-) Kolejne duże dziękuję za odkrycie w jednym z twoich postów The Tallest Man on Earth. Nie mogę sie doczekać koncertu na Offie. Mam nadzieję że też tam będziesz i uwiecznisz to dla paru maniaków ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. no proszę już wiem dlaczego dzis mi Filip kazał zajrzeć na Twego bloga :)

  duże pozdro Heniu za uświadamianie czytelników ;)

  i oby się kreciło!
  G

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej, a wrzuciłbyś też Archive? Byłoby super :) i np Kasabian. Dałoby radę? Będę dozgonnie wdzięczna!

  OdpowiedzUsuń
 9. świetna sprawa. dzięki za koncerty z openera. bede tu wpadać częściej.

  OdpowiedzUsuń
 10. a możesz polecić jakieś inne blogi/strony braci taperskiej na której znajdziemy inne perełki podobne do tych na Twoim blogu?:>

  OdpowiedzUsuń
 11. nawet nie szukaj bo takowych nie ma, od swieta ktos da jakies nagranie ale Hennwill jest jedyna instytucja dzialajaca w ten sposob. wiekszosc nagrywajacych sie wymienia a zeby sie wymienic trzeba miec czym... chyba ze jeszcze nie trafiles na dimeadozen.org. mp3 tam nie znajdziesz i koncertow z polski tez niewiele ale perelek jest od groma

  OdpowiedzUsuń
 12. Archive i Kasabian brak. Polskich blogów nie znam, z zagranicznych polecam nyctaper.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Serdecze dzięki za te koncerty, już gdzieś pisałem to, ale to jest niesamowite, kiedy można sobie słuchać koncertu na którym się było i gdy powraca ten film z imprezy, wraz z dreszczykiem emocji :) to jest genialne, jesteście najlepsi!!! woo hooo :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zainteresowała mnie trochę działalność taperów. Można wiedzieć jakim sprzętem nagrywasz koncerty? pozdr:)

  OdpowiedzUsuń